Haziran Ay TakvimiHaziran ayında, Ay gürünümleri böyle olacakmış.

ayaklarım ısınınca uyuyacağım
dolunay biriktirip,
dolunay eksiltiyorum yaşamımdan
biliyorum toplayıp tüm dolunaylarımı
gideceğim buradan...
Sadece Tayfun Polat'tan birkaç mısra.
Dolunay üzerine yazılmış pek çok şiir var.

2 yorum:

 1. Bugün çok güzel olacak gerçekten. Ben bu ay değişimleri Google Calendar ile takip ediyorum. Hoşuma gidiyor, hangi gün dolunay olacak bilmem gerekiyor. Akşam vakti, ayda bir kere o güzel gökyüzünü seyretmek kadar haz alıcı bir şey yok.

  YanıtlaSil
 2. Ay olmasaydı ne olurdu?
  Dünya bugünkü gibi olmazdı. Hayat bile olmazdı. Ay olmasa idi günler daha kısa olurdu. Şiddetli fırtınalar ve kasırgaların hiç kesilmediği bir dünya olurdu. Atmosfer bugünkü gibi olmazdı. Daha kalın bir atmosfere sahip olurduk. Ay olmasaydı, gel-git olayları %70 oranında azalırdı. Ay ışığında etkinliğini sürdüren canlılar gelişmezdi ve mevsimler olmazdı. Gel-gitler olamayacağı için Dünya'da yaşam oluşmazdı. Sadece Güneş'in varlığı ile olan mevsimler, rüzgarlar ve yağmurların var olduğu bitkilerden ibaret boş bir gezegen olurdu Dünya. Ay'ın varlığı yaşamı açıklıyor...

  Nasıl ki damalarımızdaki kanın akışını (kendimize özgü vücut ritmimizi) nabzımızdan takip edebiliyorsak; 'zamanın ritmi'ni de Ay'ın değişen yüzlerini takiple yakalamak mümkün. Biz yokken de ordaydı, bizden sonra da orda olacak, tıpkı bir kum saati gibi kendine haz periyoduyla varlığını sürdürüp, bize (dünyaya) hayat veriyor.
  Ay'ın tüm diğer etkileri yanında, sırf bunu bilerek onu gözlemlemek bile; yaratıcıyla aranızdaki mesafelerin ne kadar kısaldığını duyumsamanızı sağlıyor.

  Güneş tutulması, göktaşı yağmuru gibi olayları enteresan bulup merakla takip ederken; sürekli gördüğümüzden, alıştığımız, varlığını 'normal' kabul ettiğimizden midir bilinmez, günümüz insanlarının ona karşı ilgi yoksunluğunu anlayamıyorum.

  evet, 1 haziran tam dolunay evresine denk geliyor ve açık bir gecede belki de en görülesi hâli de bu...

  YanıtlaSil

Merhaba! Flynxs | Lynist weblog yorum bırakma alanındasınız.
Ziyaretiniz, ve yorumlarınızda Türkçe Yazım Kuralları'na göstereceğiniz özen için teşekkür ederim!

İçerik hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi, hissettiklerinizi, alttaki metin kutusuna yorumunuzu -isim, e-posta, varsa web site gibi detayları da belirterek- bırakarak paylaşabilirsiniz (yorumlarınızda bold, italik görünüm ve link vermek için < b>, < i>, < a> gibi bazı HTML etiketlerini de kullanabilirsiniz).

Saygı sınırlarını aşan ifadeler ve spam içerikli olası yorumlara yer vermemek için, bu blog'da yorumlar, onaylandıktan sonra yayımlanır. Yorumunuzu gönderdikten sonra burada eş zamanlı olarak görüntüleyemezseniz, endişelenmeyin, bu sebepledir.

Flynxs altındaki tüm yorumlardan anında haberdar olmak için yorumlara RSS ile abone olmayı unutmayın. (Bknz: RSS nedir?, Feedlerimi Nasıl Yönetirim?)

Olası soru, öneri ve görüşlerinizi bana, isterseniz 'gmail' adresim 'flynxs.blogspot' üzerinden de iletebilirsiniz...